Tere tulemast Põlvamaa turismiportaali!Põlvamaa turismiportaal!

Ainulaadne kuningriik

Sootskate saabumine. Ülle Pärnoja foto

Maailma üks ainulaadseim kuningriik on Seto Kuningriik. Iga augustikuu esimese nädala laupäeval leiab aset Seto Kuningriigi päev, kus valitakse järgnevaks aastaks uus setode kuningas ehk viljakusjumala Peko asemik ülemsootska. Valitakse ka sootska meistreid erinevatel kunstialadel – leelotamises, käsitöös, toiduvalmistamises, pillimängus, tantsimises jm. Suurürituse asukoht muutub igal aastal – aastal 2014 toimub see Mikitamäel. Väärt elamuseks on osalemine ka mõnel teisel Seto pidupäeval: kirmaskil, Seto Leelo päevadel ja munadepühadel. 

Värskas saab Seto Talumuuseumis tutvuda 19. sajandi lõpu ja 20. sajandi alguse seto taluarhitektuuri, vanade tööriistade ja rikkaliku käsitööga. Värskas asuvas Tsäimajas saad süüa ehtsat setode toitu.

Külasta kindlasti ka Saatse Seto Muuseumi, mis on esimene spetsiaalselt seto kultuuri tutvustamiseks rajatud, ühtlasi kõige rikkalikuma vanavarakoguga muuseum, kus põhirõhk on seto meeste kultuuri tutvustamisel.

Piusa Savikojas valmistatakse külastajate silme all nii traditsioonilist seto keraamikat kui ka
unikaalseid kunsti- ja käsitööesemeid.

Parima ülevaate Setomaa elu-olust saabki liikudes Seto Külävüüd pidi – põnev teekond algab Võõpsust ja lõpeb Luhamaal läbides erinevaid Setomaa külasid.

Andmete kuvamiseks on kasutatud puhkaeestis.ee/visitestonia.com andmebaasi.