Tere tulemast Põlvamaa turismiportaali!Põlvamaa turismiportaal!

Mida teha talvisel Põlvamaal?

Põlvamaa - põika kaema!

Põlva maakonnas elab 24 647 inimest, igale ruutkilomeetrile mahub umbes 13 inimest. Võrreldes seda olukorda Tallinnaga, kus ühel ruutkilomeetril peab hakkama saama 2745 inimest, võib öelda, et Põlvamaa elanikel on lahedalt ruumi käes. Lausa nii palju, et sinna mahub ka rohkelt oodatud külalisi, keda sel talvel kostitada ja võõrustada loodetakse.

Kuhu talvel minna?

Ammendavat infot saab RMK Kiidjärve külastuskeskuses ja Põlvamaa turismiinfokeskuses Räpinas. Muidugi soovitatakse külastada Mooste mõisat, Räpina mõisaparki, Eesti Maanteemuuseumi, Cantervilla lossi, Taevaskoda ja Tilleoru matkarada. Aga siin on veelgi paiku, kus sobib ilmtingimata ka talvel käia. Põlvamaal valige autoga sõitmiseks kindlasti ajalooline Postitee.

Talvist tegevust aitavad Põlvamaal korraldada asjatundlikud matkajuhid, kes juhatavad külalisi muinasjutulistele matkaradadele nii suuskade, tõukekelgu kui räätsadega. Nii võib usaldada end Taevaskoja Salamaa inimeste hoolde, abi saab ka matkakorralduse ja loodusturismi ettevõtetest Matkajuht või Puhka Looduses, aga ka Haudamäe puhkemajast ja Taevaskoja puhkekeskusest. Kui talvel ilm võimaldab, saab Saesaare paisjärvel kasutada uisu- ja suusaradasid Tiku puhkemajadest Taevaskoja paisuni ning soodsate jääolude ajal liuelda Peipsi järvel. 

Nii harrastussportlastele kui ka professionaalidele pakuvad pinget Mammaste tervisespordikeskuse ja Räpina virgestusala suusarajad. Lastele pakub mõlemas kohas lõbu tuubimägi. Kui teekond viib Taevaskotta, ei tohi siit suurel kiirusel suuskadel või tõukekelgul läbi tuhiseda, pilk tuleks tõsta ja imetleda seda ürgse looduse kunstiteost. Metsasõpradel soovitatakse üles otsida ka Ootsipalu oru hiiglased - Eestimaa kõrgeim harilik kuusk (48,6 m) ja Eestimaa kõrgeim harilik mänd (46,6 m), mis on 2016. aasta alguse seisuga lausa maailma kõrgeim männipuu.

Kuid mis saab siis, kui lund ei ole ning suuski alla panna ei saa? Vaatamisväärsused ning kaunis loodus sellest hoolimata ei kao ning laudteed soodes on läbitavad iga ilmaga. Seetõttu võiks oma plaanidesse lisada Valgesoo rabaraja ja vaatetorni külastuse. Samuti saab sõõmu värsket õhku kopsudesse Meelva maastikukaitsealal ja Meenikunno rabas, kus asub ka Liipsaare vaatetorn. Mäslevat või kinnikaanetunud Peipsit näeb aga Räpina sadama vaatetornist.

Tõukekelgumatk Taevaskojas. Foto: Katrin Laurson

Kui tundub, et see mets ei saagi otsa…

Põlvamaa kauni looduse rüpes võib mingil hetkel tunduda, et see mets ja ettevõetud matk ei saagi kunagi otsa ja jaks hakkab vaibuma. Siis paistab ikka küngaste vahelt lootusrikkalt mõni turismitalu või puhkemaja, kus saunakorstnast tõuseb suitsu, või on tunde kestnud suitsusauna kütmine just lõppenud ning kuumad kerisekivid ootavad leilivett. Loodusretke järel ei ole midagi etemat kuumast saunast!

Saunasid on Põlvamaal mitmesuguseid: on soome saunu, eesti saunu ja tünnisaunu, aga ka suitsusaunu näiteks Männi, Tiku, Elmari või Pedaja talus. Spaadki on Põlvamaal olemas: Pesa hotellis Põlvas ja Cantervilla lossis Pikajärvel.  

Pedaja puhketalu suitsusaun. Foto: Sigmar Beljaev

Pesa hotelli minispaa Sõstar. Foto: Pesa hotell

Meeliülendavad maitseelamused

Võib olla kindel, et Põlvamaa rohked turismitalud, hostelid, puhkemajad, hotellid ja külalistemajad on kõik toredad, pererahvas lahke ja toit hea. 

Pesa Hotell Põlvas majutab, aga ka toidab, Tillu kohvik võlub kodususega - toidukohtadest Põlvamaal puudust pole, valida saab hubaste kohvikute, tasemel restoranide ja mõnusate pubide vahel. Maitsemaa Metsarestoran toitlustab tellijat just talle sobivas kohas, kasvõi metsas või rabasaarel.

Elamustoitlustus Metsarestoranis. Foto: Maitsemaa OÜ

Põlvamaa - armastus käsitöö ja ajaloo vastu

On üldteada, et Kagu-Eestis ja Põlvamaal on au sees käsitöö tegemine. Oma oskusi ja saladusi ollakse valmis jagama teistegagi, nii saab üheskoos meisterdada küünlaid Wiera küünlakojas või valmistada karbi, tassi või kaardi Räpina loomemajas.

Soojendavaid kindaid, sokke ja mütse ning toredaid kingitusi leiab Sireli Talu Villakoja poest, Tsunfti käsitööaidast ja teistest kohalikest käsitöö müügikohtadest.

Tuisusel talvepäeval võib seada sammud mõnele näitusele või kontserdile. Talviste programmide ja töötubadega ootavad Karilatsi Vabaõhumuuseum ja Eesti Maanteemuuseum Varbusel.


Keraamika õpituba Räpina loomemajas. Foto: Räpina loomemaja

Artikkel valmis Kagu-Eesti mainekava raames ning ilmus Postimehe "Sel aastal Puhkan Eestis" erilehes 

Otseülekanne sotsiaalmeediast

Andmete kuvamiseks on kasutatud www.puhkaeestis.ee andmebaasi