Sündmused

Taevapargi pühitsemine. “Sealpool tähti” Aramea psalmid

Põlva Maarja Kirik
13 Assüüria Püha Isa – nõnda nimetati munk-misjonäre, kes saabusid 6. sajandil usukuulutamise eesmärgil Mesopotaamiast Gruusiasse. Kiriklik traditsioon kõneleb 19 saabunud msjonärist ja arv 13 näib olevat pigem sümboolne. Igatahes asutasid mungad ja nende jüngrid Gruusias mitmeid kloostreid, mis said nime Assüüria Pühade Isade järgi.

Arhimandriit Serafim Bit-Haribi on rahvuselt assüürlane ja sarnaselt eelnimetatud munkadega tegutseb ka tema Gruusias, viies läbi jumalateenistusi eelkõige Dzveli Kanda külas asuvas assüüria ortodoksi kirikus. Tänaseks 45-aastane Serafim on väidetavalt üks neid väga väheseid preestreid, kes endiselt viib liturgiaid läbi aramea keeles, ajaloolises keeles, mida kõneles ja milles jutlustas Jeesus Kristus.

Serafimi sugestiivne laul ja tema koori taevalikult kaunis kõla ei jäta ükskõikseks pea kedagi. Mistõttu on kujunenud olukord, et assüüria ortodoksi palved ja psalmid on lausa plahvatuslikult väljunud kiriku- ja kloostrimüüride vahelt ning jõudnud YouTube’i, Spotifysse, heliplaatidele, kontserdisaalidesse üle maailma. Augustiõhtuses Põlvas naasevad need sakraalsed laulud taas oma õigesse asupaika – Põlva Maarja kirikusse, et pidulikult avada Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluv festival ja üks tippsündmus kultuuripealinna aastal Põlvas „Taevapargi pühitsemine“.

Festival „Taevapargi pühitsemine“ (16. – 25. august 2024) toob Kagu-Eesti väikelinna kokku eklusiivsed esinejad tervest maailmast- Gruusiast, Jaapanist, Türgist, Kanadast, Šotimaalt, Saksamaalt, Prantsusmaalt jm. Publikut ootab sümbioos maailmakultuurist ja maailmausunditest läbi muusika, rituaalsete etteastete ja tantsu. Taevapark pühitsetakse 8 eriilmelise pühitsuskontserdiga. Sündmused toimuvad lisaks Põlva Kultuurikeskusele Põlva Maarja kirikus ning Intsikurmu metsapargis.

Festival kuulub Euroopa Kultuuripealinn Tartu2024 põhiprogrammi.

Sündmust toetavad: Euroopa Kultuuripealinn Tartu2024, Coop Põlva, Põlvamaa Omavalitsuste Liit, Põlva vald.

Korraldajad: Põlva Kultuurikeskus koostöös Ida-Muusika Festivaliga Orient.

Kui soovid kehakinnitust või vajad öömaja, vaata Tartu 2024 külalislahkuse võrgustiku liikmete pakkumisi: https://tartu2024.ee/soovitused-polva
Piletiinfo:
50€
eu